Niszowe gatunki literackie, które warto odkryć

Na pierwszy rzut oka, półki w księgarniach przepełnione są popularnymi gatunkami literackimi takimi jak fantastyka, kryminały, romanse czy powieści historyczne. Co jednak z tymi mniej znanymi, często przeoczonymi gatunkami, które równocześnie mają wiele do zaoferowania? Dzisiejszy artykuł zanurzy się w niewielko znane zakamarki literatury, odkrywając niszowe gatunki, które zasługują na większe uznanie.

New Weird – zdziwienie we współczesnej literaturze

New Weird to gatunek literacki, który zyskuje coraz więcej zwolenników, a mimo to cieszy się status quo niszowego. To kompilacja elementów fantastyki, horroru i science fiction uwieńczona niezwykle oryginalnym i zaskakującym podejściem do fabuły. Najważniejszy jest tu nietypowy, często niepokojący klimat.

Znane dzieła gatunku New Weird

Pomimo iż New Weird jest gatunkiem niszowym, jest kilka książek, którym udało się osiągnąć sukces również wśród szerszej publiczności. Najważniejszymi przedstawicielami są tu powieści China Miéville’a – „Król szczurów” i „Miasto i miasto”. Do znanych twórców zaliczają się też Jeff VanderMeer z cyklem obsypanym nagrodami – „Południowa strefa”, oraz Steph Swainston ze swoją „Nową Cudowną Erą”.

Protopowieść – korzenie literatury gatunkowej

Ostatnio znów na powierzchnię wraca gatunek protopowieści, będący zbiorem poetyckich, czasem rytmicznych narracji, które cechują się częstymi powtórzeniami i prozaicznym stylem, często z wieloma momentami zaciemnienia. Protopowieści zazwyczaj opowiadają o heroizmie, mitach i legendach.

Przykłady protopowieści

Przykładem protopowieści są dawne epopeje i sagi, takie jak „Epos o Gilgameszu”, „Beowulf” czy „Nibelungi”. Ponadto, styl protopowieści zauważyć można także w wielu folksongach i balladach. Gatunek ten często jest przeoczany, ale daje unikalne spojrzenie na początki literatury.

Bizarro – literatura absurdu

Bizarro to ekscentryczny gatunek literacki, którego główną cechą jest absurd. Twórcy tego gatunku starają się szokować, zaskakiwać i często sprawiać, że czytelnik poczuje lekkie zaniepokojenie. Bizarro jest odpowiednikiem literackim filmów klasy B, komiksów i gier wideo.

Założyciele i klasyki literatury Bizarro

Twórcy Bizarro czerpią inspirację z popkultury, co czyni ich książki oryginalnymi i chwytliwymi. Carlton Mellick III jest jednym z najpopularniejszych autorów tego gatunku, a jego powieść „Satan burger” uważana jest za klasykę gatunku. Innym znanym autorem jest Cameron Pierce, autor takich dziwadeł jak „Kraina łasice”. Bizarro to gatunek dla tych, którzy szukają w literaturze czegoś naprawdę niekonwencjonalnego.

Choć niszowe gatunki literackie mogą wydawać się nieco trudniejsze do odkrycia na tle dominujących gatunków, warto dać im szansę. Mogą one zaskoczyć swoją odmienną perspektywą, niekonwencjonalnym podejściem do literatury, czy też po prostu stylem, który odróżnia je od utartych ścieżek. Są one świadectwem literackiej różnorodności, która sprawia, że świat literatury jest tak fascynujący.

Rekomendowane artykuły